سافت گزین

انتخاب نرم افزار را ساده کرده ایم

 اهمیت نرم افزار حقوق و دستمزد در موسسات مختلف متفاوت است اما و به همین دلیل هزینه حقوق و دستمزد از درآمدهای بخش های اقتصادی و ... می باشد.

 اجزا تشکیل دهنده سیستم حقوق و دستمزد که بخش های اصلی نرم افزار حقوق و دستمزد می باشند به شرح زیر است.

  • دایره حسابداری در نرم افزار حقوق و دستمزد
  • دایره کارگزینی
  • دایره ثبت ورود و خروج پرسنل

توضیح قسمت دایره کارگزینی در نرم افزار حقوق و دستمزد

  • واحد کارگزینی در موسسات تهیه و تدوین دستورالعمل ها و همینطور وظایفی مرتبط با کارمندان و یا پرسنل را بر عهده دارد.

 

توضیح قسمت دایره ثبت ورود و خروج پرسنل توسط نرم افزار حقوق و دستمزد

  •  این قسمت وظیفه گردآوری و ثبت اطلاعات مربوط به ورود و خروج کارمندان یا به اصطلاح حضور و غیاب کارمندان را بر عهده دارد.

 

توضیح قسمت دایره حسابداری در نرم افزار حقوق و دستمزد

  •  این بخش در نرم افزار حقوق و دستمزد وظیفه تهیه و تنظیم لیست حقوق و دستمزد و موارد این چنینی را بر عهده دارد. امروزه قابلیت های نرم افزار حقوق و دستمزد در اکثر سازمان‌ها و شرکتها بدلیل پیچیده بودن محاسبات مختلف و همچنین تنوع محاسبات از جدی ترین موضوعات می‌باشد. اهمیت این موضوع وقتی بیشتر می‌گردد که این نرم افزار بعنوان ابزار سنجش عملکرد نیروی انسانی و مبنای محاسباتی سیستم تشویقات و تنبیهات بکار گرفته می‌شود. علاوه بر آن نرم افزار حقوق و دستمزد از جمله مهم‌ترین هزینه‌های یک سازمان و بخش قابل توجهی از بهای تمام‌شده کالا و خدمات است که ثبت صحیح این هزینه‌ها قابلیت اتکای صورتهای مالی را بیشتر می‌نماید.

 از موارد قابل توجه در نرم افزار حقوق و دستمزد وجود قوانین، مقررات و آیین نامه هایی است که بر روی خروجی نرم افزار حقوق و دستمزد تأثیرگذار می باشد. محاسبات سریع و دقیق منطبق با الزامات قانونی جذابیت استفاده از نرم‌ افزار حقوق و دستمزد را بیشتر می نماید. تا حدی که حتی شرکت‌های کوچک با کارکنان معدود تلاش می‌نمایند نرم‌افزارهای حقوق را جایگزین محاسبات دستی نمایند.

در طراحی نرم‌ افزار حقوق و دستمزد می‌بایست امکان تعریف پارامتریک انواع وضعیتهای استخدام، انواع بیمه ها و انواع اضافات و کسورات، تعریف فرمول‌های متنوع محاسباتی در سایر آیتم های دستمزدی مورد نیاز سازمان ها وجود داشته تا با تعریف این آیتم ها دریافت فیش، لیست و گزارشات دقیق و قابل اتکا فراهم گردد.

از آنجا که در برخی از شرکتها و سازمانها افزایش بعضی از آیتم های احکام که ارتباط مستقیم با محاسبات حقوق و دستمزد دارد با تأخیر اعلام می‌گردد نرم ‌افزار حقوق و دستمزد باید توانایی محاسبه معوقات را داشته و به سهولت بتواند پردازش‌های لازم را برای ارائه خروجی صحیح انجام دهد. موضوعی که همواره در پردازش‌ دستی به سختی و با بروز خطاهای انسانی زیادی همراه است.

بر اساس الزامات قانونی، کارفرمایان موظف می‌باشند لیستی از کارکنان و مشخصات آنها به همراه مالیات مکسوره را به حوزه‌های مالیاتی ارسال و مبلغ مالیات متعلق به کارکنان را به حساب مخصوصی واریز نماید. علاوه بر آن طبق قوانین تامین اجتماعی لازم است هر ماه اسامی کارکنان و میزان حقوق و دستمزد مشمول بیمه آنها طی لیستی به ادارات تامین اجتماعی تسلیم و حق بیمه سهم کارمند و کارفرما به حساب مربوطه واریز گردد؛ که می‌بایست در طراحی نرم‌ افزار حقوق و دستمزد به آن توجه نمود و همچنین این امکان ایجاد گردد که لیست مزبور با آیتم های مورد نیاز سازمان تامین اجتماعی و وزارت دارایی تهیه، اطلاعات آن به صورت فایل مورد تأیید توسط نرم‌افزار تامین اجتماعی و وزارت دارایی بصورت مکانیزه و بدون هیچ دخالت انسانی تهیه گردد.

از دیگر موارد قابل اهمیت در طراحی نرم‌ افزار حقوق و دستمزد تهیه فایل بانک برای واریز حقوق و یا مساعده طی ماه به حساب بانکی کارکنان می باشد .اغلب موسسات چکی معادل جمع حقوق و دستمزد قابل پرداخت صادر و به همراه لیست کارکنان و شماره حساب بانکی به بانک ارسال می‌نمایند که در صورت عدم توانایی نرم‌ افزار حقوق و دستمزد برای تهیه چنین لیستی می‌بایست اطلاعات به صورت دستی یا در فایل اکسلی ارائه گردد که کاری خسته‌کننده و خطاپذیر است.

ثبت سند حسابداری از جمله مشکلات حسابداری حقوق و دستمزد یا حسابداری مالی می باشد. صدور سند بصورت غیر مکانیزه بسیار زمانبر و همراه با خطا می باشد. در این راستا نرم‌ افزار حقوق و دستمزد با طراحی درست امکان تهیه یک الگو (شابلون ) سند برای ثبت ماهانه سند حقوق به صورت مکانیزه را فراهم می نمایند که در کوتاهترین زمان و با صحت بالایی ثبت سند در سطوح متفاوت تفصیلی انجام گردد. از جمله قابلیتهای دیگر مورد انتظار امکان صدور سند عیدی و پاداش و بازخرید بصورت ماهانه بر اساس کارکرد در هر مرکز هزینه بصورت مکانیزه می باشد.

نرم‌ افزار حقوق و دستمزد شماران سیستم به عنوان بخشی از نرم افزار جامع و یکپارچه پویا، تمامی موارد مطرح شده فوق را رعایت و همچنین به دلیل پارامتریک بودن این امکان را می‌دهد که تنوع قوانین جاری و رویه‌های حاکم بر سازمان ها را به درستی پوشش دهد. با ارائه لیست حقوق، فایل بانک و فایل خزانه امکان پرداخت حقوق از طریق خزانه و یا از طریق حساب بانکی را ایجاد نموده، امکان صدور سند عیدی و پاداش و بازخرید بصورت ماهانه بر اساس کارکرد در هر مرکز هزینه بصورت مکانیزه را فراهم نموده است..

با توجه به اهمیت هزینه‌های حقوق بر روی بهای تمام‌شده کالا و خدمات و ارائه آن در صورتهای مالی، در نرم‌ افزار حقوق و دستمزد شماران سیستم امکان ثبت هزینه‌های حقوق در مراکز تولیدی، خدماتی، اداری و تشکیلاتی و فروش همراه با ارائه گزارشات پویا وجود دارد. با استفاده از این نرم افزار تخصیص حقوق و مزایای مستقیم هر پرسنل به زمان تولید یا فعالیت نیز فراهم میگردد.

در خاتمه ارائه گزارشات متنوع و پویا برای پاسخگویی به نیازهایی اطلاعاتی درون سازمانی و برون سازمانی از قابلیت های مهم این نرم افزار حقوق و دستمزد است.

 

 

منبع مطلب: شماران سیستم

نظر (0)

تاکنون نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظر را ارسال کنید.

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر در حالت مهمان (ثبت نام یا ورود به عنوان کاربر سایت)
Attachments (0 / 3)
Share Your Location

پربازدیدترین مقالات سافت گزین